BASEES Annual Conference 2022

Friday 8 April
9 April
10 April
[Schedule with Tracks only]
All times shown are British Summer Time (GMT+1) — There are 21 rooms - drag the view left and right to see more
DAY 1AuditoriumUmney TheatreCWB PlenaryJCRMusic RoomDAY 1Auditorium LoungeGames RoomGarden RoomLinnett RoomUmney LoungeDAY 1CWB Syndicate Room 1CWB Syndicate Room 2CWB Syndicate Room 3J8Seminar RoomDAY 1Teaching Room ATeaching Room BTeaching Room 4Teaching Room 5Teaching Room 6DAY 1Teaching Room 7
DAY 2
11:00 11:00 11:00 11:00 11:00 11:00
11:05 11:05 11:05 11:05 11:05 11:05
11:10 11:10 11:10 11:10 11:10 11:10
11:15 11:15 11:15 11:15 11:15 11:15
11:20 11:20 11:20 11:20 11:20 11:20
11:25 11:25 11:25 11:25 11:25 11:25
11:30 Lunch 11:30 11:30 11:30 11:30 11:30
11:35 11:35 11:35 11:35 11:35 11:35
11:40 11:40 11:40 11:40 11:40 11:40
11:45 11:45 11:45 11:45 11:45 11:45
11:50 11:50 11:50 11:50 11:50 11:50
11:55 11:55 11:55 11:55 11:55 11:55
12:00 12:00 12:00 12:00 12:00 12:00
12:05 12:05 12:05 12:05 12:05 12:05
12:10 12:10 12:10 12:10 12:10 12:10
12:15 12:15 12:15 12:15 12:15 12:15
12:20 12:20 12:20 12:20 12:20 12:20
12:25 12:25 12:25 12:25 12:25 12:25
12:30
Keynote 1:
Olesya Khromeychuk, Ukrainian Institute London
Auditorium
(Ukrainian Institute London) Where is Ukraine on the mental map of the academic community?
12:30 (45 mins)
Keynote Speaker: Olesya Khromeychuk
12:30 12:30 12:30 12:30 12:30
12:35 12:35 12:35 12:35 12:35 12:35
12:40 12:40 12:40 12:40 12:40 12:40
12:45 12:45 12:45 12:45 12:45 12:45
12:50 12:50 12:50 12:50 12:50 12:50
12:55 12:55 12:55 12:55 12:55 12:55
13:00 13:00 13:00 13:00 13:00 13:00
13:05 13:05 13:05 13:05 13:05 13:05
13:10 13:10 13:10 13:10 13:10 13:10
13:15 13:15 13:15 13:15 13:15 13:15
13:20 13:20 13:20 13:20 13:20 13:20
13:25 13:25 13:25 13:25 13:25 13:25
13:30 13:30 13:30 13:30 13:30 13:30
13:35 13:35 13:35 13:35 13:35 13:35
13:40 13:40 13:40 13:40 13:40 13:40
13:45 13:45 13:45 13:45 13:45 13:45
13:50 13:50 13:50 13:50 13:50 13:50
13:55 13:55 13:55 13:55 13:55 13:55
14:00
Roundtable: Russia's war against Ukraine
Chair: Kataryna Wolczuk
Makku Kangaspuro
John Lough
Olesya Khromeychuk
Introduction: 5 mins
Auditorium

Russia's war against Ukraine
14:05 (90 mins)
Markku Kangaspuro
Regional politics in Russia
Regional politics in Russia
Chair:Ben Noble
Discussant:
Umney Theatre

“Dead” and “Alive” Cities: The Calculus of Urban (Non)Protests in Russia
14:00 (20 mins)
Irina Busygina

Political Factors of Sub-National Responses to COVID-19 in Autocracies: Evidence from Russia
14:20 (20 mins)
Nikita Khokhlov

Regions with the Initiative: Explaining the Supply and Success of Bills Submitted to the State Duma from Russian Regional Legislatures
14:40 (20 mins)
Ben Noble

Saving Lives or Saving the Economy? Support for the Incumbent during the COVID-19 Pandemic in Russia
15:00 (20 mins)
Kirill Chmel

Z(a) Pobedu! New Nationalist Fashion in 21th century Russia.
15:20 (20 mins)
Anna Novikov
Environmental challenges and opportunities in Eurasia: governance, economy and science
Environmental challenges and opportunities in Eurasia: governance, economy and science
Chair:Olga Khrushcheva
Discussant:
CWB Plenary

Development of geoengineering thought in Russia: historical and contemporary perspectives
14:00 (20 mins)
Jonathan Oldfield

Forced green transformation: can the EU’s new green deal force Russia on the road to further decarbonisation?
14:20 (20 mins)
Olga Khrushcheva

Institutional arrangements and policymaking in transition states: comparing environmental governance in Georgia & Armenia
14:40 (20 mins)
Ellie Martus

Pilot Region Sakhalin: Window-dressing or real chance to become a trendsetter in Russian climate policy?
15:00 (20 mins)
Benjamin Beuerle

Climate change discourses in the authoritarian vulnerable state: the case of Uzbekistan.
15:20 (20 mins)
Alina Bychkova
Informational Influence of Post-Soviet Russia and its Media Ecosystem: Actors, Discourses, Impact
Informational Influence of Post-Soviet Russia and its Media Ecosystem: Actors, Discourses, Impact
Chair:Natasha Kuhrt
Discussant:Kevin Limonier
JCR

RT UK and its coverage of the 2019 British general elections: ambitious goals and modest results
14:00 (20 mins)
Vitaly Kazakov

Sputnik International’s Covid coverage: audience reaction
14:20 (20 mins)
Lucy Birge

Russia’s information influence in Sub-Saharan Africa, from international broadcasting to media outsourcing
14:40 (20 mins)
Audinet Maxime

Russian media's digital echo chambers on the French speaking Internet : a cartography
15:00 (20 mins)
Kevin Limonier
Contested past and mediated memory in East-European countries
Contested past and mediated memory in East-European countries
Chair:Kenneth Ward
Discussant:
Music Room

Karel Kachyňa and the Czechoslovak normalisation period: Two decades of films that were not just for children
14:00 (20 mins)
Kenneth Ward

Building Film Industry in 1920s Soviet Ukraine: The Case of VUFKU
14:20 (20 mins)
Yu-hsuan Hsu

A problematic media inheritance? Historic German recordings in Czechoslovak radio archives
14:40 (20 mins)
Erica Harrison
14:00
Explaining Orban"s Hungary
Explaining Orban's Hungary
Chair:Nigel Swain
Discussant:Chris Hann
Auditorium Lounge

Robust Christian Democracy or Orbanistan?
14:00 (20 mins)
Nigel Swain

Strange bedfellows: Illiberalism and popular religion in Hungary
14:20 (20 mins)
László Kürti

The National-Populist Mutation of Neoliberalism in Dependent Economies: The Case of Viktor Orbán’s Hungary
14:40 (20 mins)
Gabor Scheiring

Who can work on Sunday? Understanding flexible labour in the retail sector in Viktor Orbán’s Hungary
15:00 (20 mins)
Luca Szücs
"Pre-Modern Rus": textual and cultural traditions.
Pre-Modern Rus': textual and cultural traditions.
Chair:Alexandra Vukovich
Discussant:Nick Mayhew
Games Room

Printed liturgical books in pre-modern Russia: power struggle over textual authority
14:00 (20 mins)
Olga Grinchenko

Gregory Tsamblak’s Mariological Works and the Construction of Late Medieval Slavonic Festal Sermon
14:20 (20 mins)
Adelina Angusheva-Tihanov

Iurodivye in fifteenth- and sixteenth-century Muscovy
14:40 (20 mins)
Sofia Simoes Coelho

Interpolation or Invention? The bishop's prayer at the enthronement of Dimitrii Ivanovich
15:00 (20 mins)
Alexandra Vukovich

The authority of books in Early Rus canonical literature
15:20 (20 mins)
Vera Gagarina
Roundtable: The Past is NOT a foreign country: eternal presents in Central European novels and films. Organised by 'Slavonica'
Roundtable: The Past is NOT a foreign country: eternal presents in Central European novels and films. Organised by 'Slavonica'
Chair:tbc tbc
Andrew Roach
John M. Bates
Zsuzsanna Varga
Jonathan Shepard
Mirna Solić
Garden Room

The Past is NOT a foreign country: eternal presents in Central European novels and films. Organised by 'Slavonica'
14:00 (90 mins)
Andrew Roach
Between bottom-up and top-down. New approaches to Polish history.
Between bottom-up and top-down. New approaches to Polish history.
Chair:Ewa Ochman
Discussant:
Linnett Room

Jewish memory work in the 1950s and 1960s Poland. Mapping the efforts to remember the Holocaust
14:00 (20 mins)
Janek Gryta

“Workers, Women, Wothers – images of women and their socio-economic consequences in the long period of transformation in Poland”
14:20 (20 mins)
Johannes Kleinmann

Polish and Lithuanian Early Modern Catholicism in the European Context
14:40 (20 mins)
Stanisław Witecki
Culture under State Socialism
Culture under State Socialism
Chair:Svetlana Yefimenko
Discussant:
Umney Lounge

Doppelganger and Totalitarian Discourse: the case of Vysotsky
14:00 (20 mins)
Georgii Khazagerov

A red crocodile in the sky: how “Krokodil” supported Lev Trotsky ‘s campaign for the Soviet airforce.
14:20 (20 mins)
Virginia Pili

Factory Workers, Socialist Organizers, Givers of Life, Symbols of Beauty: On the Union of Czechoslovak Composers’ Attitudes Towards Women in Music
14:40 (20 mins)
Barbora Vacková

Stalin's Scripts: Nation Building and Georgian History in Soviet Literature and Film
15:00 (20 mins)
Svetlana Yefimenko
14:00
Negotiating ethnicity and identity in the communist and post-communist prison – from gulag to the present day
Negotiating ethnicity and identity in the communist and post-communist prison – from gulag to the present day
Chair:Melanie Ilic
Discussant:Melanie Ilic
CWB Syndicate Room 1

“Affirmative action” and terror behind barbed wire?: the construction of ethnicity in the Soviet GULAG, 1930–1953
14:00 (20 mins)
Mikhail Nakonechnyi

Ethnic relations in the Romanian prison system – we are all equal but some are more equal than others
14:20 (20 mins)
Gabriela Groza

The thieves in law in Georgia: Resilience, resistance or fallen myth?
14:40 (20 mins)
Costanza Curro

In search of a better life – Finnish illegal immigrants’ letters from the Gulag
15:00 (20 mins)
Ira Jänis-Isokangas
Intellectual History across the Revolutionary Divide
Intellectual History across the Revolutionary Divide
Chair:Ben Phillips
Discussant:
CWB Syndicate Room 2

V. D. Nabokov, the Constitutional Democrats and Liberal Antisemitism
14:00 (20 mins)
Anoushka Alexander-Rose

Serafim of Sarov and Educated Russia: Liudmila Alexandrovna Fon Nol’de’s Pilgrimage to Sarov Monastery
14:20 (20 mins)
Peter Flew

Crisis and adaptation in the Editorship of Sovremennye zapiski, 1920-40
14:40 (20 mins)
Hannah Connell
Society on Stage: Opera and Ballet
Society on Stage: Opera and Ballet
Chair:Tara Wheelwright
Discussant:
J8

Fair and Court—Staging Economy and Vilifying Power in Socialist Bulgarian Operas
14:00 (20 mins)
Patrick Becker-Naydenov

Soviet Drama-Ballet in the 1930s: The Rise of Logocentric Choreography
14:20 (20 mins)
Tara Wheelwright
Communist-era Repression and its Legacy in the Czechoslovak Context
Communist-era Repression and its Legacy in the Czechoslovak Context
Chair:Julia Sutton-Mattocks
Discussant:
Seminar Room

Re-considering Czechoslovak Show Trials
14:00 (20 mins)
Mary Heimann

Forced Labour Camps in Communist Czechoslovakia: History and Memory
14:20 (20 mins)
Kelly Hignett
14:00
Contesting Official Discourses in Contemporary Russia
Contesting Official Discourses in Contemporary Russia
Chair:TBC TBC
Discussant:
Teaching Room A

Revolutionary Narratives in Feminist Counter-Memory of Contemporary Russia: Resistance or Nostalgia?
14:00 (20 mins)
Nadezda Petrusenko
Politics and memory
Politics and memory
Chair:TBC TBC
Discussant:
Teaching Room B

The Cold War in Russia's Official Collective Memory and Identity
14:00 (20 mins)
Vassily Klimentov

COVID memory wars on social media between populist movements: The Czech case
14:20 (20 mins)
Ilana Hartikainen

Varieties of Nostalgia and Right-Wing Populism in Poland
14:40 (20 mins)
Marta Kotwas
Politics and Central Asia
Politics and Central Asia
Chair:TBC TBC
Discussant:
Teaching Room 4

Labor unions and institutional corruption: The case of Kazakhstan
14:00 (20 mins)
Serik Orazgaliyev

Understanding authoritarian decentralisation and its effects: the case of post-Soviet Kazakhstan
14:20 (20 mins)
Ilyas Yesdauletov
14:00
Heart of Darkness: Russia’s war against Ukraine through the eyes of a volunteer and researcher
Heart of Darkness: Russia’s war against Ukraine through the eyes of a volunteer and researcher
Chair:Alexander Smoljanski
Discussant:
Teaching Room 7

Heart of Darkness: Russia’s war against Ukraine through the eyes of a volunteer and researcher
14:00 (90 mins)
Alexander Smoljanski
14:00
14:05 14:05 14:05 14:05 14:05 14:05
14:10 14:10 14:10 14:10 14:10 14:10
14:15 14:15 14:15 14:15 14:15 14:15
14:20 14:20 14:20 14:20 14:20 14:20
14:25 14:25 14:25 14:25 14:25 14:25
14:30 14:30 14:30 14:30 14:30 14:30
14:35 14:35 14:35 14:35 14:35 14:35
14:40 14:40 14:40 14:40 14:40 14:40
14:45 14:45 14:45 14:45 14:45 14:45
14:50 14:50 14:50 14:50 14:50 14:50
14:55 14:55 14:55 14:55 14:55 14:55
15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00
15:05 15:05 15:05 15:05 15:05 15:05
15:10 15:10 15:10 15:10 15:10 15:10
15:15 15:15 15:15 15:15 15:15 15:15
15:20 15:20 15:20 15:20 15:20 15:20
15:25 15:25 15:25 15:25 15:25 15:25
15:30 Coffee/tea 15:30 15:30 15:30 15:30 15:30
15:35 15:35 15:35 15:35 15:35 15:35
15:40 15:40 15:40 15:40 15:40 15:40
15:45 15:45 15:45 15:45 15:45 15:45
15:50 15:50 15:50 15:50 15:50 15:50
15:55 15:55 15:55 15:55 15:55 15:55
16:00
Roundtable: Eastern Europe, the Soviet Union, and African Decolonization: New Perspectives
Roundtable: Eastern Europe, the Soviet Union, and African Decolonization: New Perspectives
Chair:tbc tbc
Discussant:
Auditorium

Eastern Europe, the Soviet Union, and African Decolonization: New Perspectives
16:00 (20 mins)
Lena Dallywater
Authoritarian politics
Authoritarian politics
Chair:George Gilbert
Discussant:
Umney Theatre

Authoritarian durability, prospects of change and individual behavior: Evidence from a survey experiment in Russia
16:00 (20 mins)
Olga Masyutina

Power to the People? Explaining authoritarian referendums in post-Soviet Eurasia
16:20 (20 mins)
Ben Noble

Examining "vote rigging" and the "bandwagon effect" in Eastern European elections: are turnout rates and diversity of outcome connected?
16:40 (20 mins)
Nikita Shalaev

Bromances and Authoritarian Learning? The Cases of Belarus and Russia
17:00 (20 mins)
Stephen Hall
Hegemonic Mobilisations through the Politics of Time and Space in Central and Eastern Europe
Hegemonic Mobilisations through the Politics of Time and Space in Central and Eastern Europe
Chair:Ilana Hartikainen
Discussant:TBD TBD
CWB Plenary

Commemoration and Amnesia: Performing State and Nationhood in Hungary and Kosovo
16:00 (20 mins)
Marina Vulovic

Us-building through sports in illiberal Hungary: National-historical myths embedded in the Arena Pancho
16:20 (20 mins)
Katinka Linnamäki

Spatial and temporal constitution of myths: how memory, history and the past entangle in Romania and Serbia?
16:40 (20 mins)
Ionut Chiruta

Resisting Leftist Dictatorship? Memory Politics and Collective Action Framing in the Populist Far-right PEGIDA Movement
17:00 (20 mins)
Sabine Volk
Filmmaking and construction of cultural and environmental identities
Filmmaking and construction of cultural and environmental identities
Chair:Meghanne Barker
Discussant:
JCR

Cinematic Landscapes and Indigenous Identity in the Republic of Sakha (Yakutia), Russia
16:00 (20 mins)
Adelaide McGinity-Peebles

Animating the Real: Documentary Pedagogy and Experiment in the former Yugoslavia
16:20 (20 mins)
Meghanne Barker

Post-Maidan Films as Component of New Ukrainian Cultural Identity
16:40 (20 mins)
Olha Voznyuk

Dug in or rising from the mud: an ecocritical approach to selected new Polish films
17:00 (20 mins)
Justyna Budzik
International politics and empires
International politics and empires
Chair:Anna Novikov
Discussant:
Music Room

Albanian-Russian collaboration: Prospects of development.
16:00 (20 mins)
Noela Mahmutaj

Threat perception and securing against Russia. The foreign policy of Estonia and Finland (2008-2018)
16:20 (20 mins)
Maxime Belin

Towards a bottom-up peacebuilding solution for the Transnistrian conflict: A review of past conflict settlement initiatives
16:40 (20 mins)
Ana Maria Albulescu

Post-colonial Emotions in Never-colonized States: Turkey and Russia as Subaltern Empires
17:00 (20 mins)
Melike Akkaraca Kose
16:00
Energy politics
Energy politics
Chair:Michael Denison
Discussant:
Auditorium Lounge

Rethinking Post-Soviet Identities: Belarusian civil nuclear cooperation with Russia
16:00 (20 mins)
Anna Davis (née Davidson)

“Cheap Energy” and Putin’s “Social Contract”
16:20 (20 mins)
Adnan Vatansever

The main actors in Russia’s gas sector – Gazprom, Rosneft and Novatek – and their role in Russia’s limited access order: privileges and responsibilities
16:40 (20 mins)
Kalina Damianova

Russian SOEs as Foreign Policy Tools? The Case of Rosneft in Venezuela
17:00 (20 mins)
Karel Svoboda
Dostoevsky in Dialogue
Dostoevsky in Dialogue
Chair:Sarah Hudspith
Discussant:
Games Room

'Illuminating the chaos and obscurity': polyphony in Fyodor Dostoevsky and Elena Ferrante
16:00 (20 mins)
Sarah Hudspith

Nabokov through Dostoevsky’s Eyes: “Old Dusty” in Sogliadatai
16:20 (20 mins)
Alina Wyman

Fyodor Dostoevksy, Grand Polyphonic Novels and Compelling Short Fiction: A Comparative Study
16:40 (20 mins)
Jacqueline Carr-Phillips

Opera, Birds, and Romantic Encounters in Dostoevsky’s "Poor Folk" (1846) and Goethe's Werther
17:00 (20 mins)
Inna Tigountsova

The God Given Freedom of Being A Pawnbroker
17:20 (20 mins)
Octavian Gabor
Echoes from the Late-Soviet Underground: Continuations and Consequences on Post-Soviet Culture
Echoes from the Late-Soviet Underground: Continuations and Consequences on Post-Soviet Culture
Chair:Maria Engström
Discussant:Maria Engström
Garden Room

The Theatricality of Reading: Agency and Embodiment in Vladimir Sorokin’s Playscripts
16:00 (20 mins)
Katerina Pavlidi

A Soviet rock star: Viktor Tsoi’s onstage and onscreen image
16:20 (20 mins)
Caroline Ridler

The Transnational Spread of Russophone Post-Punk: The Case of Molchat Doma
16:40 (20 mins)
marco biasioli

Siberian Conceptual Irony from Perestroika to Putin
17:00 (20 mins)
Thomas Drew
Finding their Way: Literary Strategies of Female Writers
Finding their Way: Literary Strategies of Female Writers
Chair:Alexander Ledenev
Discussant:Natalia Blichsh
Linnett Room

Theme of Poet and Poetry in Li Quinzhao and Anna Bunina’s Lyrics
16:00 (20 mins)
Gong Hengxing

Dialogue as a creative method in the works of Russian and Chinese Female authors of the XIX century
16:20 (20 mins)
Dandan Zhai

Literary Strategies of Women Writers
16:40 (20 mins)
Nadezhda Puriaeva
Russian and Soviet Cultural Associations in the 20th and 21st centuries: Soft Power and the Promotion of Culture and Literature
Russian and Soviet Cultural Associations in the 20th and 21st centuries: Soft Power and the Promotion of Culture and Literature
Chair:George Bocean
Discussant:Christina Karakepeli
Umney Lounge

The Read Russia project: A cultural organisation with a soft power mission?
16:00 (20 mins)
Angelos Theocharis

The Greek-Soviet Association (1945-1989): literature as soft power in Greek-Soviet relations during the Cold War era
16:20 (20 mins)
Christina Karakepeli

Russian cultural societies in Britain (1890–1920): What did they promote?
16:40 (20 mins)
Anna Maslenova
16:00
From the Old Geographical Borders to New Social Boundaries: Azerbaijan at the Cultural crossroads.
From the Old Geographical Borders to New Social Boundaries: Azerbaijan at the Cultural crossroads.
Chair:Yelena Abdullayeva
Discussant:Alexander Morrison
CWB Syndicate Room 1

City, Ethnicity, Islam, and National Development: Negotiating Self-Identity in Baku, 1860s- 1910s
16:00 (20 mins)
Yelena Abdullayeva

Soviet Baku and its Minstrel: Huseyn Javid “Caught In-Between with a Fading Dream”
16:20 (20 mins)
Leyla Najafzada

Fire in the Land of Oil: Symbolism of Fire, Oil, and Nation in Baku Urbanscape
16:40 (20 mins)
Leyla Sayfutdinova
Western Entanglemnts in East/Central Europe
Western Entanglemnts in East/Central Europe
Chair:TBC TBC
Discussant:
CWB Syndicate Room 2

R.W. Seton-Watson and the ‘New Europeans’, 1906-1921: Yugoslavs, Czechoslovaks and the Limits of 'Popular Internationalism'
16:00 (20 mins)
Samuel Foster

Lord Peter Carrington and the Beginnings of the Bosnian Mediation Process
16:20 (20 mins)
Alex Cruikshanks

“A colony of alien capital.” Polish public opinion and foreign investment in 1930s Poland
16:40 (20 mins)
Jerzy Łazor

The British Roots of Soviet Racism
17:00 (20 mins)
Thom Loyd
Crossing Borders: Culture and Social Mobility in the 16-18th century Eastern Europe's Periphery
Crossing Borders: Culture and Social Mobility in the 16-18th century Eastern Europe's Periphery
Chair:TBC TBC
Discussant:
CWB Syndicate Room 3

Book-Culture of Cyrillic Script in the Polish-Lithuanian Commonwealth in the 16-17 cc.: To the Problems of “Confessionalisation” in the World of Orthodoxy
16:00 (20 mins)
Sándor Földvári

Integration of Regional Elites in Early Modern Muscovy: the Case of Ryazan
16:20 (20 mins)
Ivan Kirpichnikov

Tradition and Innovation in the Engravings of the Early Romanian Primers (Second Half of the 18th Century - Beginning of the 19th Century)
16:40 (20 mins)
Anca Elisabeta Tatay
Cold War Czechoslovakia and Britain: Experiences and Perspectives from Exiles, Officials and Students
Cold War Czechoslovakia and Britain: Experiences and Perspectives from Exiles, Officials and Students
Chair:Milada Polišenská
Discussant:
J8

An Exile Journalist and his Struggle with Communism: Josef Josten and the Free Czechoslovakia Information Service (1948-1985)
16:00 (20 mins)
Milada Polišenská

Conceptualising Cold War Cultural Diplomacy: The British Council in Czechoslovakia and Kuwait, c.1960-70
16:20 (20 mins)
Gerald Power

The Formation of an Exile Mind: Dr Frank Uhlir in London, 1949-1951
16:40 (20 mins)
Jiří Kašný

British post-graduates in the Czechoslovak Socialist Republic as part of the bi-lateral cultural exchange agreements of the 1960s-1980s
17:00 (20 mins)
Barbara Day
16:00
Economic Aspect of Socialist Transformation
Economic Aspect of Socialist Transformation
Chair:TBC TBC
Discussant:
Teaching Room A

State-Owned Enterprises, Local Communities and the Changing Perception of Organisational Heroes/’Heroes’: The Czech Case
16:00 (20 mins)
Anna Soulsby

Financing the People?: credits, private construction, and the materialisation of need in Hungary (1949-1956)
16:20 (20 mins)
Szinan Radi

On the question of the Soviet Economic modernization of the second half of the XX century: myth or reality?
16:40 (20 mins)
Maria Ponomareva
Gender and Coloniality in the Soviet and Post-Soviet Spaces
Gender and Coloniality in the Soviet and Post-Soviet Spaces
Chair:Guzel Yusupova
Discussant:
Teaching Room 5

Soviet women’s anti-colonial solidarity with Asia and Africa and the Soviet ”women of color”
16:00 (20 mins)
Yulia Gradskova

The Core Colonial Narratives in the Construction of Russian Masculinities
16:20 (20 mins)
Marina Yusupova

Who was the Soviet woman and what happened to her After? On the Coloniality of Gendered Order
16:40 (20 mins)
Diana T Kudaibergenova
Generational Experiences of Post-Soviet Transformation in Lithuania
Generational Experiences of Post-Soviet Transformation in Lithuania
Chair:Melanie Ilic
Discussant:Laima Zilinskiene
Teaching Room 6

Growing up in Independent Lithuania: Behavioral Strategies of 1980-2000 Cohorts
16:00 (20 mins)
Laima Zilinskiene

The life course of post-soviet generations in Lithuania
16:20 (20 mins)
Sigita Kraniauskiene

Lithuanians born from 1980 to 2000: conceptualization of family life and mobility strategies in the times of global migration
16:40 (20 mins)
Irena Juozeliūnienė

Social policy and life course regimes: post-Soviet transformations in Lithuania
17:00 (20 mins)
Jekaterina Navickė
16:00
Workshop: Developing Advanced Language Proficiency and Expertise in Eurasian Studies for the Job Market
Workshop: Developing Advanced Language Proficiency and Expertise in Eurasian Studies for the Job Market in the Government and the Private Sector.
Chair:Basil Bessonhoff
Discussant:
Teaching Room 7

Developing Advanced Language Proficiency and Expertise in Eurasian Studies for the Job Market in the Government and the Private Sector
16:00 (90 mins)
Basil Bessonoff
16:00
16:05 16:05 16:05 16:05 16:05 16:05
16:10 16:10 16:10 16:10 16:10 16:10
16:15 16:15 16:15 16:15 16:15 16:15
16:20 16:20 16:20 16:20 16:20 16:20
16:25 16:25 16:25 16:25 16:25 16:25
16:30 16:30 16:30 16:30 16:30 16:30
16:35 16:35 16:35 16:35 16:35 16:35
16:40 16:40 16:40 16:40 16:40 16:40
16:45 16:45 16:45 16:45 16:45 16:45
16:50 16:50 16:50 16:50 16:50 16:50
16:55 16:55 16:55 16:55 16:55 16:55
17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00
17:05 17:05 17:05 17:05 17:05 17:05
17:10 17:10 17:10 17:10 17:10 17:10
17:15 17:15 17:15 17:15 17:15 17:15
17:20 17:20 17:20 17:20 17:20 17:20
17:25 17:25 17:25 17:25 17:25 17:25
17:30 17:30 17:30 17:30 17:30 17:30
17:35 17:35 17:35 17:35 17:35 17:35
17:40 17:40 17:40 17:40 17:40 17:40
17:45
Keynote 2
Professor Andrea Pető (Central European University)
Auditorium
'War, Memory and Gender' Professor Andrea Pető (Central European University)
17:45 (15 mins)
Keynote Speaker: Andrea Pető
17:45 17:45 17:45 17:45 17:45
17:50 17:50 17:50 17:50 17:50 17:50
17:55 17:55 17:55 17:55 17:55 17:55
18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00
18:05 18:05 18:05 18:05 18:05 18:05
18:10 18:10 18:10 18:10 18:10 18:10
18:15 18:15 18:15 18:15 18:15 18:15
18:20 18:20 18:20 18:20 18:20 18:20
18:25 18:25 18:25 18:25 18:25 18:25
18:30 18:30 18:30 18:30 18:30 18:30
18:35 18:35 18:35 18:35 18:35 18:35
18:40 18:40 18:40 18:40 18:40 18:40
18:45 18:45 18:45 18:45 18:45 18:45
18:50 18:50 18:50 18:50 18:50 18:50
18:55 18:55 18:55 18:55 18:55 18:55
19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00
19:05 19:05 19:05 19:05 19:05 19:05
19:10 19:10 19:10 19:10 19:10 19:10
19:15 19:15 19:15 19:15 19:15 19:15
19:20 19:20 19:20 19:20 19:20 19:20
19:25 19:25 19:25 19:25 19:25 19:25
19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30
19:35 19:35 19:35 19:35 19:35 19:35
19:40 19:40 19:40 19:40 19:40 19:40
19:45 19:45 19:45 19:45 19:45 19:45
19:50 19:50 19:50 19:50 19:50 19:50
19:55 19:55 19:55 19:55 19:55 19:55
20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00
20:05 20:05 20:05 20:05 20:05 20:05
20:10 20:10 20:10 20:10 20:10 20:10
20:15 20:15 20:15 20:15 20:15 20:15
20:20 20:20 20:20 20:20 20:20 20:20
20:25 20:25 20:25 20:25 20:25 20:25
20:30 20:30 20:30 20:30 20:30 20:30
20:35 20:35 20:35 20:35 20:35 20:35
20:40 20:40 20:40 20:40 20:40 20:40
20:45 20:45 20:45 20:45 20:45 20:45
20:50 20:50 20:50 20:50 20:50 20:50
20:55 20:55 20:55 20:55 20:55 20:55
21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00
21:05 21:05 21:05 21:05 21:05 21:05
21:10 21:10 21:10 21:10 21:10 21:10
21:15 21:15 21:15 21:15 21:15 21:15
21:20 21:20 21:20 21:20 21:20 21:20
21:25 21:25 21:25 21:25 21:25 21:25
21:30 21:30 21:30 21:30 21:30 21:30
21:35 21:35 21:35 21:35 21:35 21:35
21:40 21:40 21:40 21:40 21:40 21:40
21:45 21:45 21:45 21:45 21:45 21:45
21:50 21:50 21:50 21:50 21:50 21:50
21:55 21:55 21:55 21:55 21:55 21:55
22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00